Reklama

Krajobraz Krajny (FOTO)
Jacek Wojtania, B. Pankau, Anna Gola, WOK Lutowo, Świetlica Wiejska w Świdwiu

Za nami XXV edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Przez niemal dwa tygodnie na terenie naszej gminy odbywały się rozmaite wydarzenia, które skupiało wspólne hasło tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictw - "Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu".

Uroczysta inauguracja nastąpiła 8 września, przy okazji corocznych regat samorządowych Krajna Cup. W wyjątkowej scenerii, przygotowanej na wzór dawnej wioski rybackiej, zaprezentowały się tancerki studia tańca "Styl" oraz duet Kubryk w repertuarze najpopularniejszych polskich i europejskich szant. Już dzień później zawitaliśmy do Lutowo, gdzie pod konarem lipy wysłuchaliśmy fraszek i wierszy poświęconych obiektom przyrody, nie zabrakło także tematycznych gier i zabaw oraz występów artystycznych lokalnych zespołów. Aż do 17 września, codziennie w świetlicach wiejskich odbywały się wydarzenia skupiające się wokół tytułowego krajobrazu dziedzictwa i dziedzictwa krajobrazu. Łącznie było to aż 18 różnorodnych, oryginalnych spotkań poświęconych lokalnej kulturze i tradycjom regionu.

Zwieńczenie tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa miało miejsce w Wałdowie, gdzie w tamtejszym Wiejskim Ośrodku Kultury zorganizowano mini-koncert pt. "Akordy Krajobrazu". Oprócz utworów Fryderyka Chopina, Jana Ignacego Paderewskiego i Wojciecha Kilara usłyszeliśmy także fragmenty poematu "Kwiaty Polskie" autorstwa Juliana Tuwima, które wizualnie wsparte były "kwiecistą" wystawą fotograficzną Pani Jolanty Orzłowskiej. Muzyka, poezja, fotografia oraz taniec - w wykonaniu tanecznego zespołu "Promyki", był to prawdziwie barwny "kolaż sztuki", któremu przyświecała wspólna idea. Idea Europejskich Dni Dziedzictwa.

Centrum Kultury i Sztuki i okoliczne Satelity Kultury - świetlice wiejskie oraz Wiejskie Ośrodki Kultury od kilku lat biorą czynny udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa. Ich celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. W ten sposób podtrzymujemy tradycje i zwyczaje naszego regionu dbając o tożsamość historyczno-kulturową Krajny. Uważamy za niezwykle istotne kultywowanie staropolskich tradycji i obyczajów, które dzięki formule Europejskich Dni Dziedzictwa mogą choć na chwilę wrócić do łask. Dziedzictwo kulturowe Starego Kontynentu jest ogromnie ważną częścią naszej historii, o której zapomnieć nie możemy.

Michał Pick - CKiS Sępólno

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Top