"Pochodzenie i wzór Haftu Krajeńskiego" (FOTO)
Biblioteka Więcbork

Dnia 27 grudnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce spotkanie z Panią dr Dorotą Angutek pt. "Pochodzenie I Wzór Haftu Krajeńskiego".

Na wstępie warto w kilku zdaniach przybliżyć postać prelegentki. Jest ona etnologiem i kulturoznawcą. Jej specjalizacja to antropologia historyczna, antropologia zmysłów, krajobrazu kulturowego i wzornictwa ludowego. Studia magisterskie na kierunku etnografii ukończyła w 1989 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doktorat w zakresie kulturoznawstwa uzyskała w 2001 roku. Obecnie pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego w charakterze antropologa kulturowego. Od wielu lat prowadzi badania terenowe w zakresie recepcji krajobrazu i ludowego folkloru oraz tradycji wynalezionej dwóch regionów: krajeńskiego i lubuskiego. Owocem badań Pani Doroty jest książka pt. "Kulturowe wymiary krajobrazu" oraz artykuły poświęcone kulturze ludowej Krajny.

Badaczka swój wykład oparła na źródłach znajdujących się w muzeum złotowskim i toruńskim. Słuchacze dowiedzieli się, że haft krajeński ukształtował się we wsi Stara Święta. Jego ludowy kanon oparty jest na wzorach haftu kaszubskiego szkoły wdzydzkiej o czym świadczą wspólne motywy zdobnicze. Jednak haft krajeński posiada swoją odrębność co uwidacznia się w doborze motywów, kolorystyce i stylizacji. Podczas spotkania przybliżono również postać Haliny Miłkowskiej z Muzeum Etnograficznego w Toruniu. To ona na początku lat 80-tych XX wieku zrekonstruowała stylizowany strój krajeński dla Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Kamieniu Krajeńskim. Pani Dorota opowiedziała również o wywiadach z żyjącymi hafciarkami. Prowadziła je w latach 2004-2016 i były one ważną częścią jej pracy. Zgromadzeni w bibliotece dowiedzieli się czym jest tradycja wytworzona. Słuchacze z uwagą śledzili również przykłady motywów obecnych w hafcie krajeńskim. Są to m.in. kłosy zboża, lilie, dzwonki czy "wąsy" - czyli cienkie listki. Potwierdzeniem ogromnego wysiłku, który prelegentka włożyła w swoje badania były również ciekawe i unikalne fotografie - stanowiące jeden z wyników poszukiwań. Można było na nich zobaczyć nie tylko zdobienia umieszczone na przeróżnych materiałach ale także na przedmiotach użytkowych.

Co do planów na przyszłość Pani Dorota zamierza przeprowadzić badania terenowe na Krajnie Złotowskiej we wsi Święta i Stara Wiśniewa. Pragnie wówczas ustalić nazwiska twórczyń haftu. Chce także poznać proces jego powstawania oraz społeczno-kulturowy kontekst jego genezy. Życzymy Pani dr Dorocie Angutek wielu sukcesów w jej trudnej ale zarazem ważnej dla naszego regionu pracy.

Biblioteka Więcbork

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top