"Niepodległa dla wszystkich" (FOTO)
Nina Mierzejewska - CKiS Sępólno

Dnia 12 września 2018 roku w naszej małej świetlicy w Iłowie spotkaliśmy się na kolejnej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

Dla każdego z nas niepodległość znaczy i smakuje inaczej, więc i my do tematu podeszliśmy trochę od drugiej strony.

Tradycje rolnicze i poszanowanie ziemi są w naszym kraju zakorzenione właściwie od samego początku istnienia państwa. Wszak Polanie to nic innego jak naród którego nazwa pochodzi od pola. Chcąc uczcić 100 letnią rocznicę odzyskania niepodległości, wracaliśmy pamięcią do dawnych lat, by w kontekście rolnictwa i ciężkiej pracy na wsi podkreślić korzenie polskości. Bez względu na zawirowania polityczne, od zarania dziejów to wieś musiała karmić cały naród i choćby nadeszły wichry wojny, zaborów, walki o niepodległość, rolnik musiał nie tylko bronić ziemi ale jeszcze sprawić by dała plon, aby chleba wystarczyło dla niego , dla żołnierza, dla polityka i dla samego Marszałka Piłsudskiego.

Wspominaliśmy dawne lata ciężkiej pracy na wsi. Oglądaliśmy skany zdjęć dawnego Iłowa i okolic. Podziwialiśmy wcześniej zebrane eksponaty w postaci tary do prania, nożyc do strzyżenia owiec, lamp naftowych, cudnej starej wagi i wiele innych. Retrospekcję przeplataliśmy wspólnym śpiewaniem radosnych lub nostalgicznych piosenek ludowych. Będąc nadal w dożynkowym nastroju, pokusiliśmy się o przybliżenie genezy "zażynek" czy też "wieńca". Panie Z KGW i młodzież przedstawili humorystyczną scenkę napisaną specjalnie na tę okazję. A w zadumę wprowadzili nas kolejni wykonawcy opisujący wyjątkowość ziemi Polskiej oraz czym dla nich jest Niepodległa . Jak powiedział jeden z lektorów cytuję: „to piękne że każdego ranka mogę tak po prostu i po Polsku powiedzieć, dziękuję Ci za śniadanie mamo”. Dla niego niepodległość smakuje spokojnym Polskim domem, a dla was?

Irena Mierzejewska - CKiS Sępólno

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top