Wernisaż wystawy fotografii Pana Stanisława Pręgowskiego (FOTO)
Biblioteka Więcbork

Dnia 21 czerwca w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miał miejsce wernisaż wystawy fotografii Pana Stanisława Pręgowskiego.

Na wstępie warto kilka słów poświecić samemu autorowi. Urodził się 1940 roku w Brześciu Kujawskim. Od 1964 związany z Piłą, gdzie rozpoczął życie zawodowe jako oficer lotnictwa, z wykształcenia jest bowiem inżynierem lotniczych silników odrzutowych. Fotografią - jak sam mówi - zajmował się "od zawsze", dlatego też od chwili przybycia do Piły, włączył się aktywnie w życie kulturalne miasta, działając w amatorskim ruchu fotograficznym. Był m. in. współorganizatorem i założycielem Pilskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz pomysłodawcą i wieloletnim kuratorem Międzynarodowego Biennale Fotografii Artystycznej "Dziecko”. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych, publikował prace w licznych folderach, almanachach i albumach m.in. "Akt", "Venus Polska". Laureat międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych. Czwartkowa wystawa w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku to przede wszystkim "Guma". Ta szlachetna technika fotograficzna polega na zmniejszeniu rozpuszczalności gumy arabskiej. Obraz powstający przy użyciu gumy arabskiej, dwuchromianu amonu lub potasu oraz innych składników jest syntetyczny - wręcz płaski. W ten sposób tworzy się portrety i martwe natury. Ta konkretna metoda wymaga od fotografa sporego doświadczenia. Oczywiście nie tylko „Guma” leży w zainteresowaniach Pana Stanisława. Pracuje bowiem z fotografią czarno-białą oraz kolejnymi szlachetnymi odmianami tej profesji czyli solaryzacją i fotografią otworkową. Wszyscy obecni podziwiali prace Pana Pręgowskiego. Oczywiście wyeksponowane w bibliotece dzieła to tylko ułamek dorobku artysty. Jest on bezpośrednim autorem wielu fotografii ale także jako wieloletni instruktor czuwa nad prawidłowym ukształtowaniem adeptów tej sztuki. W czasie trwania wernisażu oglądający nie tylko podziwiali zdjęcia dużego formatu ale także zadawali wiele pytań. Nie dominowały wyłącznie kwestie techniczne - związane z warsztatem pracy artysty - pytano również o plenery, ulubione miejsca oraz plany na przyszłość.

Życzymy Panu Stanisławowi Pręgowskiemu wielu sukcesów, zaś jego prace można podziwiać w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku.

Biblioteka Więcbork

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top