VI Jarmark Krajeński oraz Biesiada z Krzysztofem Koniarkiem zainaugurowały Dni Więcborka (FOTO)
MGOK Więcbork

To już powoli tradycja, że wydarzeniem otwierającym coroczne Dni Więcborka, a jednocześnie jednym z najważniejszych punktów programu, obchodzonego każdego lata święta miasta, jest Jarmark Krajeński połączony z szlagierową Biesiadą. Nic więc dziwnego, że więcborski Jarmark przyciąga z roku na rok coraz większą liczbę wystawców z odleglejszych i bliższych zakątków Polski, zachwyconych urokliwym Więcborkiem i gościnnością jego mieszkańców. Nie zawiodła także publiczność, którą przyciągnęła tutaj przede wszystkim sława mistrza piosenki biesiadnej Krzysztofa Koniarka.

Na scenie na targowisku miejskim jako pierwszy swoje umiejętności zaprezentował znany mieszkańcom i lubiany zespół Fantazja z Środowiskowego Domu Samopomocy pod opieką artystyczną Anny Kamińskiej. Następnie scenę opanowała Joanna Nowakowska, która swoim brawurowym występem rozkosyłała więcborską publiczność. wielkie brawa zebrał także działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury zespół teatralny Rym-Cym-Cym pod kierunkiem pani Renaty Bloch. Popis swoich umiejętności dała również Więcborska Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Karola Koziela, która po raz pierwszy wystąpiła z wokalistą Adamem Federem.

Zanim na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru Krzysztof Koniarek na stoiskach swoje rękodzieło oraz regionalne potrawy prezentowali lokalni twórcy oraz miejscowi mistrzowie sztuki kulinarnej. Krajeńscy wystawcy wzięli również udział w konkursie na Produkt Lokalny i Potrawę Regionalną.

Do konkursu na rękodzieło zgłoszono: filiżankę porcelanową ze spodkiem malowaną motywem haftu krajeńskiego plus magnesy ceramiczne również z motywem haftu krajeńskiego Joanny Skiera ze Złotowa, obraz Korduli Rybarczyk wykonany haftem krzyżykowym przedstawiający Matkę Boską Fatimską, dwie rzeźby wykonane w drewnie lipowym przedstawiające bociana z niemowlęciem i herbem Krajny oraz Piłsudskiego na koniu autorstwa Józefa Walczaka, obraz Reginy Walczak zatytułowany Para Krajeńska malowany na plastiku, cztery obrazy Waldemara Kuczerepy malowane techniką olejną na płótnie przedstawiające Więcbork i okolice, bawełnianą torebkę heklowaną przez AgNichę, kolory i wzór inspirowane haftem krajeńskim, dużą i małą lalkę na serwecie ubrane w stroje z haftem krajeńskim wykonanym frywolitką autorstwa Anny Ogórek z Krajenki oraz serwetę tworzoną na drutach wykonaną ginącą sztuką rękodzielniczą autorstwa Ireny Cichończyk z Koła Igłą Malowane w Więcborku.

W konkursie na Potrawę Regionalną rywalizowały placki ziemiaczane przygotowane przez Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Wielowiczu, półgęsek marynowany dwa tygodnie, przyprawiony ziołami, wędzony zimnym dymem przez trzy, cztery dni pani Leokadii Wysockiej z Mąkowarska oraz nalewki pana Władysława Ogórka z Krajenki: miodowo–cytrynowa, z jagody kamczackiej, miód pitny oraz 4 rodzaje miodów.

Jury konkursowe nie miało łatwego zadania. Ostatecznie jednak zwyciężyły nalewka z jagody kamczackiej pana Władysława Ogórka oraz filiżanka porcelanowa ze spodkiem malowana motywem haftu krajeńskiego Joanny Skiera. Swoją nagrodę przyznała też pobliczność, której najbardziej smakowały placki ziemiaczane gospodyń z Wielowicza.

Zwieńczeniem niedzielnego popołudnia była biesiada z Krzysztofem Koniarkiem. Melodyjne i pełne wrażliwości piosenki bez trudu trafiały do serc słuchaczy. Pan Krzysztof wraz z zespołem bawił więcborską publiczność najpopularniejszymi, biesiadnymi hitami, okraszając je dużą dawką humoru.

MGOK Więcbork

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top