Spotkanie z Marią Judejko pt. „Skazani za Polskość” (FOTO)
.Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku

Dnia 12 listopada w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce spotkanie z Panią Marią Judejko pt. „Skazani za Polskość”. Przedsięwzięcie odbyło się z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w ramach XX Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Pani Maria Judejko to autorka książki pt.” Dopóty życia, dopóki nadziei: w syberyjskich lasach”. Jest to niezwykła opowieść o cierpieniach mieszkańców polskich kresów, wywiezionych w głąb sowieckiej Rosji w 1940 roku tylko za to, że byli Polakami. Te tragiczne losy przedstawione są na przykładzie rodziny Migasów. Narratorem jest Apolonia, którą sytuacja zmusiła aby przez pewien czas utrzymywać całą swoją rodzinę. Miała wówczas niecałe 20 lat. Nie sposób w paru zdaniach opowiedzieć treści tej prawie 800 stronnicowej książki. Każdy czytelnik na całe życie zachowa w swojej pamięci obraz mroźnej tajgi. A własne codzienne powinności i zadania w obliczu nadludzkiej pracy zesłańców - staną się błahostką. Powieść przenosi nas na polskie kresy, potem razem z zesłańcami jedziemy w nieznaną podróż wypchanymi po brzegi bydlęcymi wagonami. Widzimy sowiecką niegościnną ziemię. Wspólnie z bohaterami czujemy głód a oczyma wyobraźni dostrzegamy surowość warunków panujących między Wołogdą i  Archangielskiem. Towarzyszymy tułaczom w drodze do generała Andersa po ogłoszonej amnestii a także czekamy na wyjazd z rosyjskiego piekła podczas wielkiej ewakuacji.

Książka poruszyła wiele istotnych dla Polaków tematów, dlatego na spotkaniu trwała ożywiona dyskusja. Autorka otrzymała wiele pytań, nas które odpowiadała wyczerpująco. Zgromadzeni tego dnia w więcborskiej książnicy dowiedzieli się, że Pani Apolonia żyje do dzisiaj - a w lutym skończy 99 lat. Na początku bardzo sceptycznie odniosła się do pomysłu napisania książki. Kiedy już się wreszcie przekonała to jak sama powiedziała poczuła duża ulgę. Spotkania odbywały się z przerwami a wszystkie rozmowy musiały być nagrywane. Dzieło powstawało przez dwa pełne lata. Pani Maria Judejko pisząc uczyła się historii od nowa. Ponieważ za jej szkolnych czasów Syberia i wywózki były tematem tabu. Obecni tego dnia w bibliotece pytali kiedy właściwie Maria Judejko zainteresowała się pisaniem i czy był to jej sposób na życie. Otóż pisarka swoją literacka przygodę rozpoczęła dopiero kiedy dzieci dorosły i wyprowadziły się z domu. Sam tytuł książki nie został dobrany przypadkowo. Jest to synteza słów Pani Apolonii. Bowiem zesłańcy, którzy tracili nadzieję bardzo szybko załamywali się i umierali. Pani Maria Judejko ma przygotowaną kolejną książkę – jedyną lecz niestety największą przeszkodą jest brak środków na jej wydanie. Będzie ona opowiadać o wojennych losach jej teścia – uczestnika kampanii wrześniowej i żołnierza Armii Krajowej. Rękopis zawiera dokładne opisy przedwojennego Nakła, cennymi dodatkami są archiwalne zdjęcia.

Życzymy Pani Marii Judejko szybkiego wydania kolejnej książki. Zaś powieść opartą na faktach pt.” Dopóty życia, dopóki nadziei: w syberyjskich lasach” można wypożyczyć w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku.

.Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top