Zbliżenia TVP3 Bydgoszcz

Prokuratura Rejonowa w Tucholi bada sprawę nastolatków z Więcborka, którzy używali wobec swojej koleżanki wulgarnych słów i spalili jej zdjęcie. Postępowanie prowadzone jest w sprawie pięciu młodych osób, czterech 16-latków i jednej 17-latki. Materiały dotyczące nieletnich mają trafić do Sądu Rodzinnego i Nieletnich. Najstarsza dziewczyna w przyszłym tygodniu może usłyszeć zarzuty. Tymczasem w sieci pojawiło się kolejne zdjęcie autorstwa dwóch nastolatek.

Dziewczyny prześmiewczo nazywają się „kryminalistkami” na zdjęciu. Fotografia została zamieszczona przez jedną z nastolatek na portalu społecznościowym, po tym jak media obiegło wstrząsające nagranie, na którym palą zdjęcie z wizerunkiem koleżanki i używają wulgarnych słów. - Skruchy żadnej, albo nie zdają sobie sprawy z tego w jaki sposób się cały czas zachowują, albo je to dalej bawi, albo się popisują - mówi Anna Pacek, mama nękanej dziewczyny. 

Rodzicom pokrzywdzonej dziewczyny trudno zrozumieć zachowanie nastolatek. Sprawą są także wstrząśnięci mieszkańcy Więcborka. - Powinny ponieść konsekwencję tego, bo mogły one być w takiej sytuacji. Jak się czuje ta nastolatka i jej rodzice, jacy są upokorzeni - stwierdza mieszkaniec Więcborka. 

W oczach nauczycieli i dyrekcji ich szkoły, do niedawna nastolatki cieszyły się dobrą opinią. - Nie sprawiały żadnych problemów wychowawczych, poprosiłem również o opinię pracodawcy, u którego odbywają praktyczną naukę zawodu, który potwierdził również, że u niego również wywiązują się z obowiązków właściwie - przyznaje Sławomir Kulpiński, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku. 

Po publikacji nagrania, a później zdjęcia w internecie, dyrekcja szkoły spotkała się z uczennicami oraz ich rodzicami. - Dziewczyny pokazują, że przeżywają to i dają nadzieję na to, że sytuacja się nie powtórzy - dodaje dyrektor. 

Jednak zdaniem rodziców pokrzywdzonej nastolatki, skrucha dziewczyn nie jest prawdziwa, bo ich zachowanie jest zupełnie inne w obecności rówieśników. - Nam nie zależy na tym, żeby te dziewczyny karać, czy po więzieniach zamykać, ale żeby zrozumiały, że to co zrobiły było złe - mówi Adam Pacek, ojciec nękanej dziewczyny. 

W środę, rada pedagogiczna podejmie decyzję, czy dziewczyny poniosą konsekwencje swojego zachowania. Tymczasem śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Tucholi. Postępowanie jest prowadzone wobec pięciu osób, także nastolatków, którzy byli świadkami palenia zdjęcia.

Agata Chyłka

Komentarze

+2 #11 Y 2019-03-03 02:36
Gdzie tam jest pokazane ze sie z tego smieja, badz drwia z calej sytuacji. To nie jest powod do zartow wiec dziewczyny tylko przezwaly sie tak, bo sie ewidwntie tak czuja.
-2 #10 OREO 2019-02-09 06:59
Po pierwszej akcji powinna być nagana, a po recydywie wyjazd ze szkoły. Dyrekcja i grono pedaogiczne po raz kolejny się kompromitują. Szkalowana dziewczyna nadal narazona na wątpliwej jakości towarzystwo przesladowczyń ito bez zadnej realnej pomocy w czasie pobytu. Popytajcie z kim sie "bujały" w wakcje te 15 i 16 latki i kto j "chronił". Wlosy dęba stana. Bo te dyrdymały o pomocy psychologicznej, pedagogicznej do bajek się nadają. "BRAWO" dyrektor i grono. Zero wiedzy co sie dzieje w szkole. Tam cuda się dzieja, porozmawiajcie z uczniami...
-1 #9 Nikt 2019-02-07 23:52
Idealny nikt nie jest są granice których się nie przekracza i jeszcze czy jest się świadomym co się zrobiło bo jeśli nie to co wtedy co dalej A jak sprawa potoczylaby się dalej jak staloby się coś gorszego staszniejszego z udziałem tych dziewczyn czy komentarze broniące usprawiedliwejajace też by miał ktoś odwagę napisać A pewnie tak bo to przecież anonimowo
+1 #8 Gosc 2019-02-07 17:52
Tak się wypowiadacie o rodzicach dziewczyn jakbyście byli idealnymi ludźmi... Lepiej swoich dzieci pilnujcie, żeby wam czegoś takiego nie zmalowaly, a nie się obcymi zajmujecie
-1 #7 dixi 2019-02-07 13:30
po ryju i do pokoju bez tv, telefonu. Prokuratura powinna zając się rodzicami bo to ich wina ze nie potrafią przemówić do dzieciaka. Szkoda rodziców poszkodowanej dziewczynki stres stres i jeszcze raz stres
+3 #6 @Parapet 2019-02-05 22:10
To teraz sprawczynie są poszkodowanymi!? W głowie mi się nie mieści takie myślenie! Gdzie w tym wszystkim jest dziewczynka ze zdjęcia? Ach no tak, bo "kryminalistki" - jak z resztą same siebie nazwały- mogły się pogubić, dla ich rodziców dobre wychowanie jest na dalszym planie... Bo i po co się dziećmi zajmować? Więcbork jest małym miastem i tu każdy każdego zna, więc myślę że wszyscy wiemy z jakich domów są sprawczynie a z jakiego domu poszkodowana! Z resztą rodzice poszkodowanej dziewczynki nie mają się czego wstydzić - wręcz przeciwnie!
I dlaczego dzisiaj dzieciarnia nie szanuje dorosłych (zero szacunku do nauczycieli, policji itp.)?? Bo mają większe prawa niż dorośli! Kiedyś nauczyciel strzelił po łapach i zaraz było wiadomo gdzie jest kogo miejsce a teraz nauczyciele są obiektem do kpin... Pozwólmy im na więcej i tolerujmy takie zachowania, na pewno będzie lepiej!
Ale przepraszam: "nie wiemy co tak naprawdę czują te dziewczyny"...
+1 #5 ODP 2019-02-05 17:44
DO „Ja” Widocznie nie znasz skoro tak piszesz.
+1 #4 Xxx 2019-02-05 16:20
Dumne z siebie są i nikogo nie szanują... nawet nauczycieli ...
+1 #3 Ja 2019-02-05 14:57
Kojarzę te dziewczyny i uwierzcie że żadna z nich tego nie żałuję. Nadal się śmieją i nabijają z tej sytuacji. Jedyne co żałują to tego że przez to mają teraz przerąbane i mają sprawę w sądzie. To wszystko
+3 #2 Paula 2019-02-05 12:17
Niestety takie nadchodzą czasy ...egoizm, chamstwo, wulgaryzm to szacunek u rowiesnikow A dobre wychowanie czy bycie kimś o spokojnym usposobieniu A dodatkowo niech ta osoba będzie biedniejsza to już idealny materiał do drwin i aprobaty takiego zachowania... Nie chce mi się wierzyć w te wyidealizowane opinie ... Z dnia na dzień ludzie nie stają się bezduszni i podli. Ja.sie pytam gdzie są rodzice tych nastolatek? Nie widzą czy nie chcą widzieć jak się się zachowują ich dzieci? Niestety to jest pierwszy krok do tragedii! Hamulców żadnych.
-5 #1 Parapet 2019-02-04 22:19
Nie wiemy co tak naprawdę czują te dziewczyny.. Nie każde posunięcie człowieka okazuje jego emocje, czy słabości. Dlaczego oceniamy człowieka po okładce nie potrafiąc dostrzec jacy sami jesteśmy? Wątpię, że ktokolwiek potrafiłby się z tego cieszyć. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top