Wystawa rysunków Magdaleny Duszka (FOTO)
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku

W ubiegły piątek, 7 czerwca br., w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miała miejsce wystawa rysunków Magdaleny Duszka.

Autorka piątkowej ekspozycji pochodzi z Więcborka - tu dorastała a także zdała maturę. Jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im Janusza Korczaka w Więcborku. Pasję do rysunku rozwija już od 7 roku życia. Na początku próbowała swoich sił w różnych dziedzinach. Eksperymentowała na przykład z suchymi pastelami. Mają one formę miękkiej i dość kruchej pałeczki utworzonej z pigmentu malarskiego z dodatkiem kredy  lub glinki bądź gipsu, do tego dochodzi spoiwo. Aby powstał odpowiedni efekt należy w sposób staranny przygotować płaszczyznę poprzez wytyczenie osi poziomej i pionowej. Niezbędne tez jest wstępne określenie wielkości poszczególnych elementów i ich perspektywy. Magdalena Duszka nie poprzestała na pastelach tworzyła także obrazy techniką kawy. Jest ona monochromatyczna, dzieło tworzy się w różnych odcieniach tej samej barwy. Najlepiej sprawdza się kawa rozpuszczalna – należy wybierać tę najciemniejszą. Oczywiście można malować przy użyciu kawy ziarnistej po jej uprzednim zmieleniu. Jednak jest to zadanie trudniejsze gdyż ciężko z niej uzyskać naprawdę ciemny napar. Ostatecznie więcborska rysowniczka wybrała ołówek. Tą techniką tworzy obecnie – co można było zauważyć na piątkowym spotkaniu.

Ekspozycję odwiedzili przedstawiciele Gminy Więcbork a wśród mieszkańców – co niezwykle cieszy – znalazła się nasza młodzież. Osoby, które przybyły na wystawę mogły podziwiać dzieła wykonane przy użyciu wszystkich powyżej opisanych technik. Przy wykorzystaniu kawy powstał obraz pt. „Pienza, Włochy” z 2016 roku. Sporym zainteresowaniem cieszyło się również dzieło pt. „Jabłka” z 2013 roku wykonane techniką pasteli. Z największą uwagą zgromadzeni w więcborskiej książnicy podziwiali rysunki samochodów. Na uznanie zasługuje „Mercedes-Benz 190 SL” z 2019 roku. To dzieło w pełni oddaje kunszt i umiejętności artystki. Każdy szczegół jest odwzorowany z niebywałą dokładnością. Ogromne wrażenie robią mistrzowsko ujęte odbicia w karoserii.

Piątkowa ekspozycja to także mnóstwo pytań zadanych autorce. Obecni dowiedzieli się wówczas, że stare klasyczne samochody rysowane ołówkiem to jej ulubiony temat. Magdalena  pragnie kiedyś spełnić marzenie i własnoręcznie złożyć z części zabytkowy samochód. Goście popołudniowego spotkania pytali również o to jak długo powstaje dane dzieło. Odpowiedź zdziwiła niejednego. Bowiem taka praca wymaga nawet od sześćdziesięciu do stu godzin. Artystka jest samoukiem jednak dla lepszego zrozumienia tego co robi, uczestniczyła w warsztatach grafiki komputerowej. Odbywały się one w Szkocji. Jedną z pamiątek tamtego czasu są szkicowniki, które zgromadzeni na ekspozycji mogli podziwiać.

Wystawa w więcborskiej bibliotece jest pierwszą w karierze rysowniczki. To nie znaczy, że jej prace nie są znane - wręcz przeciwnie. Od lat wykorzystuje wszystkie narzędzia jakie daje użytkownikowi Internet. Utrzymuje kontakty z wieloma artystami na całym świecie. Jest znana w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Język nie jest tu barierą bowiem angielskim  włada doskonale. Magdalena twierdzi, iż nowoczesny artysta winien być osobą kreatywną i obeznaną z dostępnymi środkami komunikacji. Na zakończenie zaznaczyła, że miarą samorealizacji nie będzie dla niej tylko własny sukces. Pragnie również wspierać radą oraz przykładem artystów, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w malarstwie i rysunku.

Ekspozycję Magdaleny Duszka można zwiedzać w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku do 10-07-2019.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku

Komentarze

0 #1 z Powiatu 2019-06-16 09:02
"Ekspozycję odwiedzili przedstawiciele Gminy Więcbork a wśród mieszkańców – co niezwykle cieszy – znalazła się nasza młodzież." PRAWDA.To bardzo miłe. Widać,że władza Więcborka bardzo docenia pracę biblioteki bo zawsze jej przedstawiciele są obecni na wystawach i różnych spotkaniach . Nie sposób nie zauważyć też ,że bibliotekę odwiedza również młodzież z miejscowych szkół wraz ze swymi opiekunami. Życzę każdej bibliotece takigo wsparcia i zaangażowania miejscowych władz i szkół.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top