Spotkanie z ks. Andrzejem Jaskułą (FOTO)
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku

Dnia 16 listopada br. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku miało miejsce spotkanie z ks. Andrzejem Jaskułą pt. „Największa wyprawa oceaniczna z młodzieżą w najnowszej historii Niepodległej”. Współorganizatorem spotkania była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku. Wydarzenie odbyło się w ramach XX Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Ksiądz Andrzej jest jednym z twórców Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Szkoły pod Żaglami. Stowarzyszenie powstało w kwietniu 1998 roku. Ksiądz Jaskuła opowiedział młodzieży o wyprawie oceanicznej, której trasa wiodła wokół Ameryki Południowej. Młodzi marynarze płynęli żaglowcem „Fryderyk Chopin”. Podczas podróży odwiedzono 16 krajów - pokonując prawie 26000 mil morskich. Załogę stanowiła młodzież w liczbie 2x38 osób. Warto w tym miejscu wspomnieć, że 22 stycznia 1999 roku żaglowiec znalazł się na trawersie Przylądka Horn. Ów niegościnny skrawek ziemi to Mount Everest Żeglarzy. Marynarze, którzy go opłynęli mają wiele przywilejów. Zakładają m.in specjalne „Bractwa Kaphornowców”. Występują tam huraganowe wiatry i ogromne fale. W tym miejscu woda na zawsze zabrała wiele ludzkich istnień. Rejs „Fryderyka Chopina” obfitował w wiele niespodzianek. Młodzież miała sposobność zaśpiewać dla publiczności w Ekwadorze. Aby się zakwalifikować na wyprawę należało mieć dobre stopnie. Podczas rejsu odbywały się przecież normalne zajęcia lekcyjne. Uczestniczyli w nich wszyscy, którzy akurat nie mieli w danym momencie wachty. W piątkowe przedpołudnie obecni w auli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku poznali podstawowe informacje dotyczące budowy  żaglowca. Prelegent  przywiózł również ze sobą wiele ciekawych eksponatów jak na przykład kość tuńczyka z okolic Limy czy małą kotwicę wykonaną ze sznurka. Zgromadzeni z podziwem obserwowali ogromną muszlę, którą kapłan sam wyłowił podczas nurkowania w pobliżu wyspy San Salvador. Było to dokładnie w 1992 roku bowiem wówczas obchodzono rocznicę odkrycia przez Krzysztofa Kolumba Ameryki.

Żeglarz powiedział również o samej idei szkoły pod żaglami. Nawiązał wówczas do słów największego papieża Jana Pawła II, który mówił, iż dzieło stworzenia jest otwartą księgą. Ksiądz Jaskuła postanowił z tego dzieła korzystać i zarazem formować młodzież w duchu wiary. Woda bowiem uczy pokory. Ogromne przestrzenie pokazują ludzką małość. Na zakończenie warto przytoczyć fragment tekstu znajdującego się na stronie internetowej szkoły: „W Chrześcijańskiej Szkole pod Żaglami chcemy tak sterować, by przez dobrą formację żeglarską i ludzką to odwieczne  żeglowanie wiodło młodych na powrót do Stwórcy”.  Życzymy ks. Andrzejowi Jaskule jeszcze wielu wspaniałych wypraw oceanicznych.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top