Reklama

Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu (FOTO)
Jacek Wojtania - CKiS Sępólno

9 września na sępoleńskim molo zainaugurowaliśmy XXV edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. Ich celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. W ten sposób podtrzymujemy tradycje i zwyczaje naszego regionu dbając o tożsamość historyczno-kulturową Krajny.

Uważamy, że niezwykle istotne jest także kultywowanie staropolskich tradycji i obyczajów, które dzięki formule Europejskich Dni Dziedzictwa mogą choć na chwilę wrócić do łask. Dziedzictwo kulturowe Starego Kontynentu jest ogromnie ważną częścią naszej historii, o której zapomnieć nie możemy.

Hasło tegorocznej edycji - "Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu" - skierowało nas nad jezioro sępoleńskie, bodaj najdoskonalszy element dziedzictwa krajobrazu naszego miasta. Podkreśla ono naturalne walory przyrodnicze Krajny jednocześnie będąc centralnym punktem na turystycznej mapie naszych okolic. Tego dnia odbywały się także regaty samorządowe Krajna Cup, jezioro sępoleńskie było więc dodatkowo areną sportowej rywalizacji. Na tle wyjątkowo wzburzonego jeziora i okalających go lasów powstała wioska rybacka, którą oprócz prawdziwej "rybackiej rodziny" zasilił Neptun, opiekun mórz i jezior oraz potwór z jeziora sępoleńskiego, bohater pradawnych podań i legend poświęconych naszemu jezioru. W takiej scenerii zaprezentowały się także tancerki Studia Tańca „Styl”, które taneczną inscenizacją nawiązały do przytoczonej nieco wcześniej legendy. Zwieńczeniem inauguracji XXV edycji Europejskich Dni Dziedzictwa był występ duetu Kubryk, który przygotował repertuar najpopularniejszych polskich i europejskich pieśni żeglarskich i marynarskich. Były więc "Morskie Opowieści", "Hiszpańskie dziewczyny", "10 w skali Beauforta" czy "Morze, nasze morze".

Centrum Kultury i Sztuki i okoliczne Satelity Kultury - świetlice wiejskie oraz Wiejskie Ośrodki Kultury, od kilku lat biorą czynny udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa, piątkowa inauguracja była więc tylko początkiem wydarzeń odbywających się pod wspólnym hasłem "Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu". Szczegółowy program akcji i imprez odbywających się w ramach EDD na terenie naszej gminy znajdziecie Państwo na naszej stronie - www.ckissepolno.com.pl bądź na profilu Facebook - Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

Michał Pick - CKiS Sępólno

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Top
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Portalu. Prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj: Czytaj więcej...